ESQT-136-03-L-Q-375
Description
CONN SOCKET 144P 0.079 GOLD PCB
DataSheet
ESQT-136-03-L-Q-375 PDF
Type Description
Series:ESQT
Package:Bulk
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:144
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:4
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.375" (9.53mm)
Contact Length - Post:0.083" (2.11mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Current Rating (Amps):4.5A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD PCB