MDF7-22S-2.54DSA(56)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
MDF7-22S-2.54DSA(56) PDF
Type Description
Series:MDF7
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Bottom Entry
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:22
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:250VAC