ESQT-112-03-G-S-366
Description
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB
DataSheet
ESQT-112-03-G-S-366 PDF
Type Description
Series:ESQT
Package:Bulk
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:12
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.366" (9.30mm)
Contact Length - Post:0.092" (2.34mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Current Rating (Amps):4.5A per Contact