ESQT-118-02-F-Q-490
Description
CONN SOCKET 72POS 0.079 GOLD PCB
DataSheet
ESQT-118-02-F-Q-490 PDF
Type Description
Series:ESQT
Package:Tube
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:72
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:4
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.490" (12.44mm)
Contact Length - Post:0.360" (9.14mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Current Rating (Amps):4.5A per Contact