ESQT-132-02-G-D-535
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET 64POS 0.079 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
ESQT-132-02-G-D-535 PDF
Type Description
Series:ESQT
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Elevated Socket
Contact Type:Forked
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:64
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.535" (13.60mm)
Contact Length - Post:0.315" (8.00mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):4.5A per Contact