ESQT-102-03-L-D-379
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET 4POS 0.079 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
ESQT-102-03-L-D-379 PDF
Type Description
Series:ESQT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Elevated Socket
Contact Type:Forked
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:4
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.379" (9.63mm)
Contact Length - Post:0.079" (2.00mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):4.5A per Contact