SFM210-LPSE-S15-SC-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN HDR 15POS 0.039 GOLD SMD
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
SFM210-LPSE-S15-SC-BK PDF
Type Description
Series:SFM210
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Header, Top or Bottom Entry
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:15
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.087" (2.20mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):1A