DF60A-5S-10.16C
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 5POS 10.16MM CRIMP
Catalog
Rectangular Connectors - Housings
DataSheet
DF60A-5S-10.16C PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:-
Contact Type:-
Number of Positions:-
Pitch:-
Number of Rows:-
Row Spacing:-
Mounting Type:-
Contact Termination:-
Fastening Type:-
Color:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
CONN PLUG HSG 2CKT BEIGE
CONN HOUSING 11POS .100 W/O RAMP
DF60A-5S-10.16C
DF60A-5S-10.16C
CONN RCPT 5POS 10.16MM CRIMP
S-13A1C10-E6T1U3
S-13A1C10-E6T1U3
IC REG LINEAR 1V 1A 6HSOP
POE-3-120
POE-3-120
POE SWITCH 95W