M40-1100200
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSG 2POS 1.00MM
Catalog
Rectangular Connectors - Housings
DataSheet
M40-1100200 PDF
Type Description
Series:M40
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Number of Positions:2
Pitch:0.039" (1.00mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:Crimp
Fastening Type:-
Color:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT HSNG 2POS KEY-X BLACK
CONN PLUG 9POS 3MM SINGLE ROW
CONN PLUG HSG 6POS 3.50MM
M40-1100200
M40-1100200
CONN RCPT HSG 2POS 1.00MM
MFBM1V1608-102-R
MFBM1V1608-102-R
FIXED IND 1000 600MA 0603
GUIDING PIN
C566C-BFN-CT0V0352
C566C-BFN-CT0V0352
LED BLUE DIFFUSED 5MM OVAL T/H