DF62C-7S-2.2C(11)
Description
CONN RECEPT HOUSING 7POS BLK
Catalog
Rectangular Connectors - Housings
DataSheet
DF62C-7S-2.2C(11) PDF
Type Description
Series:DF62
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Socket
Contact Type:Female Socket
Number of Positions:7
Pitch:0.087" (2.20mm)
Number of Rows:3
Row Spacing:0.079" (2.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:Crimp
Fastening Type:Latch Lock
Color:Black
Features:-
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RECEPT 14POS DUAL