DR-12-2PC-F0-1
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN PLUG 12POS HOUSING 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Housings
DataSheet
DR-12-2PC-F0-1 PDF
Type Description
Series:DR
Package:-
Part Status:Active
Connector Type:Plug
Contact Type:Male Pin
Number of Positions:12
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:-
Mounting Type:-
Contact Termination:Crimp
Fastening Type:-
Color:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
H15P-SHF-AA(P)
H15P-SHF-AA(P)
CONN RECEPT HOUSING 15POS NH
CONN HSG 70POS HARNESS ASSY
CONN RCPT HSG 55POS
P31029-1
P31029-1
BUZZER ELEMENT STD 2.9KHZ 31MM
DR-12-2PC-F0-1
DR-12-2PC-F0-1
CONN PLUG 12POS HOUSING 2.54MM