811-S1-008-10-014101
Manufacturer
Preci-Dip
VIGOR # :
Description
CONN SPRING PISTON 8POS PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Spring Loaded
DataSheet
811-S1-008-10-014101 PDF
Type Description
Series:811
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Piston
Number of Contacts:8
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Mounting Type:Through Hole
Material:Brass
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:19.7µin (0.50µm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SPRING PISTON 10POS PCB