SNT-100-BK-T
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN SHUNT
Catalog
Shunts, Jumpers
DataSheet
SNT-100-BK-T PDF
Type Description
Series:SNT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Top
Gender:Female Sockets
Number of Positions or Pins (Grid):2 (1 x 2)
Pitch:0.100" (2.54mm)
Height:0.240" (6.10mm)
Contact Finish:Tin
Contact Finish Thickness:-
Color:Black
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating:-
Current Rating (Amps):4.3A per Contact