M50-2020005
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN SHUNT 1.27MM RED W/HANDLE
Catalog
Shunts, Jumpers
DataSheet
M50-2020005 PDF
Type Description
Series:Archer M50
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Closed Top, Grip
Gender:Female Sockets
Number of Positions or Pins (Grid):2 (1 x 2)
Pitch:0.050" (1.27mm)
Height:0.217" (5.50mm)
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:1.00µin (0.025µm)
Color:Red
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating:-
Current Rating (Amps):1A