24-C182-10
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Catalog
Sockets for ICs, Transistors
DataSheet
24-C182-10 PDF
Type Description
Series:EJECT-A-DIP™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid):24 (2 x 12)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Mating:Beryllium Copper
Mounting Type:Through Hole
Features:Closed Frame
Termination:Solder
Pitch - Post:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Finish Thickness - Post:200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post:Brass
Housing Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD