
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Buchanan |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Number of Positions: | 12 |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Side Stacking |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 400 |
Current price of 1-282825-2 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM
TERM BLK HDR 2POS 90DEG 5.08MM
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 7.62MM
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM
B302 7X10 BLK/RED/WHT DANGER NIT
FIXED IND 330UH 120MA 14 OHM SMD