
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 25-E1200 |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 12 |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 25-E1200-12 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM
PIN HEADER, VERTICAL, SHROUDED,
CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD
CRYSTAL 24.0000MHZ 18PF SMD
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB
TERMINAL BLOCK EUROSTYLE