
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Power Combicon PC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 3 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 41A |
| Voltage - IEC: | 630 V |
| Current - UL: | 35 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 1717027 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK HDR 12P 90DEG 5.08MM
TERM BLOCK HEADER 7.62MM 3POS
DC DC CONVERTER 6V 1W
RES MF 3W 1% AXIAL
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP