
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON PCV |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 20A |
| Voltage - IEC: | 630 V |
| Current - UL: | 20 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of 1804742 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM
ZEN TVS 1500W 12V VZ UNI DO-214A
CONN RCPT MALE 19P SILVER CRIMP