
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 14 |
| Positions Per Level: | 14 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 9 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.05-2mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Side Stacking |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 200 |
Current price of 1-1986722-4 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERMINAL BLOCK EUROSTYLE
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 5MM
CONN SOCKET 50POS 0.1 GOLD PCB
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM
DC DC CONVERTER 28V 300W
DC DC CONVERTER 13.8V 50W