
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON PCV |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 3 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.400" (10.16mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 76A |
| Voltage - IEC: | 1 kV |
| Current - UL: | 66 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Silver |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of 1998797 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM
SHROUDED HEADER, VERTICAL, PCB,
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM
SFERNICE FIXED RESISTORS
CONN HEADER SMD 8POS 2.54MM
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 10.16MM
FIXED IND 10UH 3.3A 125MOHM SMD