
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Termi-Blok, Buchanan |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 10 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 11 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Blue |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of 1-796694-0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 2.5MM
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 3.5MM
CONN HEADER VERT 44POS 1.27MM
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM
DC DC CONVERTER 12V 1W
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M3