
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON DFMC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 8A |
| Voltage - IEC: | 250 V |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 150 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-1.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of 1790302 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK RCPT 16POS 3.81MM
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM
MEMS OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD
CONFIG SW BODY PUSHBUTTON ILLUM
CONN HEADER R/A 2POS 3MM
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM