
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON PC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 5 |
| Positions Per Level: | 5 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.400" (10.16mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 41A |
| Voltage - IEC: | 1 kV |
| Current - UL: | 50 A |
| Voltage - UL: | 600 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 8-20 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.75-10mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Silver |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of 1913536 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM
TERMINAL BLOCK EUROSTYLE
FIXED IND 15UH 650MA 570 MOHM
THUMBWHEEL POT 500 OHM 1W TOP
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 10.16MM
MOD BLOCK XHP70 3000K