
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 21 |
| Positions Per Level: | 21 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 9 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.05-2mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 2-1986725-1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM
CONN PLUG 4A IDC 6POS 2.5MM
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.5MM
BATTERY HOLDER SMT