
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EDSTLZ1590 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 4 |
| Positions Per Level: | 4 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | 45° |
| Plug Wire Entry: | 45° |
| Termination Style: | - |
| Mounting Type: | Solder |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of EDSTLZ1590/4 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 12POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 6POS STR
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM
PCB HORIZHEDERSCREW FLANGE 508PS
TERM BLK 20P SIDE ENT 3.81MM PCB