
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | NC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 2 |
| Positions Per Level: | 2 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Gray |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1800 |
Current price of NC0271800000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 20POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 5.08MM
XTAL OSC XO 12.0000MHZ HCMOS SMD
DC DC CONVERTER 12V 300W
RES MF 1/4W 1% AXIAL
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM