
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 39707 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 270° |
| Termination Style: | Screw |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 432 |
Current price of 0397070008 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PLUG PCB 6P 381MM VERT 11A 300V
TERM BLOCK HDR 21POS 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM
CONN HEADER VERT 45POS 2.54MM
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM
CB 7C 7#12 PIN PLUG