
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 19 |
| Positions Per Level: | 19 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Gray |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of HW1970830000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 7.62MM
TERM BLOCK HDR 17POS 90DEG 2.5MM
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM
XTAL OSC VCXO 133.516483MHZ
LED COB CXB1512 WARM WHT SQUARE
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM