
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 10 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Pressure Clip |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 20 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.34-2.5mm² |
| Color: | Gray |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3015 |
Current price of VM1055810000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 3.81MM
PCB HDR 45 DEG 508PITCH OPEN END
FIXED IND 10UH 2.4A 50 MOHM SMD
XTAL OSC VCXO 3.8540MHZ HCMOS
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP