A-TB350-TH18
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
A-TB350-TH18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug for Unshrouded Header
Number of Positions:18
Positions Per Level:18
Number of Levels:1
Pitch:0.138" (3.50mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:90°
Termination Style:Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C