
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Buchanan |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 11 |
| Positions Per Level: | 11 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 11 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | High Temp Housing |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 1-2342071-1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 30POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 2.5MM
XTAL OSC VCXO 148.42575MHZ LVDS
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
11POS HDR ST,HT, 3.5MM PITCH, TL
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 3.5MM