
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BCP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 7 |
| Positions Per Level: | 7 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 12A |
| Voltage - IEC: | 630 V |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-2.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of 5441948 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK RCPT 11POS 5MM
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM
XTAL OSC VCXO 622.0800MHZ LVDS
XTAL OSC VCXO 96.0000MHZ LVPECL
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM