
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MICRO-COMBICON MCV |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 9 |
| Positions Per Level: | 9 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Current - IEC: | 6A |
| Voltage - IEC: | 160 V |
| Current - UL: | 6 A |
| Voltage - UL: | 150 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Gold |
| Features: | Solder Retention |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 315 |
Current price of 1706103 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 22POS 270DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM
FIXED IND 5.1NH 350MA 400 MOHM
CONN HEADER VERT 5POS 5MM
HEADER NOMINAL CURRENT: 6 A RATE
STRIP MARKER 5 SPCL