
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Omnimate S2C |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 13.4A |
| Voltage - IEC: | 200 V |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 150 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 120°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange, Solder Retention |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 1358700000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 10.16MM
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM
XTAL OSC VCXO 256.0000MHZ LVDS
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM