VM1755530000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
VM1755530000G PDF
Type Description
Series:VM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:17
Positions Per Level:17
Number of Levels:1
Pitch:0.200" (5.08mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Screw - Pressure Clip
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:20 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:0.34-2.5mm²
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM