
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Buchanan |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 11 |
| Positions Per Level: | 11 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 11 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.05-2mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 400 |
Current price of 1-284510-1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 11POS 7.62MM
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 24POS 90DEG 2.5MM
CRYSTAL 24.5760MHZ 19PF SMD
AG FILLED SILICONE FLANGE MOUNT
DC DC CONVERTER 3.3V 6.6W
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM