
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON PCV |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 9 |
| Positions Per Level: | 9 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.400" (10.16mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 76A |
| Voltage - IEC: | 1 kV |
| Current - UL: | 66 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Silver |
| Features: | Mating and Mounting Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 1996414 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.5MM
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM
CONN HEADER VERT 9POS 3.96MM
CONN MINI SAS RCP 26P SLD RA SMD
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 10.16MM
JAM NUT RECEPTACLE