
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KD |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Positions Per Level: | 6 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 12 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Latch Lock |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1980 |
Current price of KD0650520000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.5MM
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.5MM
CONN RCPT USB2.0 TYPEA 4POS VERT
DC DC CONVERTER 24V 320W
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM
TVCG-1 HORIZ BLACK SIDING CLIP