
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Positions Per Level: | 6 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2160 |
Current price of HW0630500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM
TERM BLOCK HDR 16POS 3.81MM
TVS DIODE 36.8V 59.3V DO214AB
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM
CONN INLINE RCPT COAX SKT SLDER