
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2016 |
Current price of VL1632500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM
TVS DIODE 26V 42.1V DO214AA
CONN PIN INNER CONTACT CRIMP TIN
17G 0.25" HP SERIES TIP ID .040"
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM