
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ELFD |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Number of Positions: | 38 |
| Positions Per Level: | 19 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | 105°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Interlocking (Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of ELFD38260 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM
TERM BLOCK RCPT 5POS 5MM
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM
CAP CER 0.033UF 25V X7R 1206
CONN RECEPT 5POS SINGLE 3.0MM
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
TERM BLOCK HDR 38POS VERT 5.08MM