
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | NC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 17 |
| Positions Per Level: | 17 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Gray |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Latch Holder |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2090 |
Current price of NC1772800000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM
TERM BLOCK PLUG 14POS 270DEG 5MM
CONN HDR .100" 10POS
TX FIBER OPTIC POINT SENSOR LIGH
EXTENSION TUBE 90
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM