
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 5 |
| Positions Per Level: | 5 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.400" (10.16mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle, Under Board |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 55 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Gold |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1980 |
Current price of EW0561510000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 5POS 45DEG 5MM
5MM/.197" R/A HDR CLOSED ENDS HI
TERM BLOCK HDR 44POS VERT 3.5MM
FIXED IND 270NH 2A 65 MOHM TH
TERM BLOCK HDR 5POS 10.16MM
WIRE DUCT SLOTTED ADH SCRW GY 6'
EXPANSION ADD-ON BOX PCI/PCIE