NC11A1810000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 7.5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
NC11A1810000G PDF
Type Description
Series:NC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:11
Positions Per Level:11
Number of Levels:1
Pitch:0.295" (7.50mm)
Header Orientation:90°, Right Angle
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Solder
Mounting Type:Through Hole
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:8 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Gray
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C