
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 7 |
| Positions Per Level: | 7 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.400" (10.16mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 55 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Gold |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1998 |
Current price of EW0761520000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HOUSING 16POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 9POS 90DEG 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM
XTAL OSC VCXO 128.0000MHZ LVPECL
CONN HDR .100" 24POS
PLUG PCB 508MMPS VERT 5P 12A300V
TERM BLOCK HDR 7POS 10.16MM