VM1955520000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
VM1955520000G PDF
Type Description
Series:VM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:19
Positions Per Level:19
Number of Levels:1
Pitch:0.200" (5.08mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Screw - Pressure Clip
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:20 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:0.34-2.5mm²
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C