
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Blade Sockets |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 16 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 20 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 10-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2016 |
Current price of VB1601520000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM
TVS DIODE 8V 18.3V SOD323
FIXED IND
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM
RF SHIELD 0.5" X 4.5" T/H