
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | OQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 5 |
| Positions Per Level: | 5 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Locking Ramp |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3360 |
Current price of OQ0512010300G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 10.16MM
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 3.5MM
OSCOPE PROBE X100 150MHZ 100M
CNTRL LIQ LEV 110/220VAC DINRAIL