
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON PST |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Number of Positions: | 7 |
| Positions Per Level: | 7 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 8A |
| Voltage - IEC: | 250 V |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Pick and Place Cap |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 250 |
Current price of 1995538 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM
PCBPLUG 10MMPS 5P 12A 300V GRN
XTAL OSC VCTCXO 30.7200MHZ
XTAL OSC VCTCXO 12.0000MHZ
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM